FAQ - Najczęściej zadawane Pytania
NA CO KOMU USTAWIENIA?
Czyli o Cichych Ustawieniach Systemowych metodą Berta Hellingera.
1. Jaki jest główny cel ustawień, na czym one polegają?
2. Z jakimi problemami można pracować ustawieniowo?
3. Jakie są powody problemów?
a. Identyfikacja z przodkami
b. Dzieciństwo
c. Podświadome karanie się
4. Klient czy Reprezentant?
5. W jakim zakresie działają ustawienia?
6. Czy ustawienia są dla mnie?
7. Czy ustawienia są dobre na wszystko? 🙂
8. Ile ustawień potrzeba i jak często w nich uczestniczyć?
- Jaki jest główny cel ustawień, na czym one polegają?
W moim odczuciu celem ustawień jest.. pójście do swojego życia! Odnajdowanie w nim lekkości i radości, pogodzenie się z tym, co było trudne. Zrozumienie szerszego kontekstu trudnych doświadczeń. Przede wszystkim- przetransformowanie traum i trudnych emocji w zasoby i siłę. Dostrzeżenie i przyjęcie tego, co chcą nam pokazać trudne objawy- żeby mogły odejść lub złagodnieć.
Ustawienia pozwalają bardzo szybko ujrzeć systemową przyczynę zgłaszanych problemów.
Jest to praca z traumami, z trudnymi emocjami- naszymi i naszych przodków. Nie jest to rzecz łatwa, lekka i przyjemna. Jest trudna ale i głęboko transformująca. Zdecydowanie wymaga odwagi i otwartości. W warsztatach transformujemy trudne emocje, „dokopujemy się” do nich. Pozwalamy wybrzmieć po to- żeby odkryć co się pod nimi kryje. A zawsze najgłębiej jest ukryta MIŁOŚĆ. Zawsze. I ta miłość daje nam siłę, by żyć.
- Z jakimi problemami można pracować ustawieniowo?
Z takimi, które w znacznym stopniu utrudniają nam życie. Z takimi, które jesteśmy zdeterminowani przekroczyć. Wtedy mamy siłę, żeby popatrzeć na to, co trudne. Jakie mogą być przykładowe zagadnienia?
a. Zdrowotne- zwłaszcza choroby autoimmunologiczne oraz choroby dziedziczone. Ustawienie może złagodzić objawy, w skrajnych przypadkach przyczynić się do wycofania choroby. Pozwala ujrzeć systemową przyczynę dolegliwości. W przypadkach chorób dziedziczonych może przerwać „łańcuch”, odciążając przyszłe pokolenia. To co ujrzane i przyjęte, nie musi powracać w postaci objawów chorobowych
b. Relacje- nawracające problemy w relacjach: partnerskich, rodzicielskich itp. Problemy w budowaniu związków, duże kłopoty wychowawcze.
c. „Problemy z dzieckiem”.
d. Żałoba, która nie ustępuje pomimo mijających lat.
e. Występowanie silnych emocji, nieadekwatnych do sytuacji- wybuchanie niekontrolowanym gniewem, odczuwanie paraliżującego lęku czy poczucia winy bez powodu.
f. Bariery w rozwoju czy osiąganiu sukcesu. Kłopoty z płynnością finansową, które występują pomimo działań podejmowanych, żeby im zaradzić.
g. Tematy biznesowe- trudności w firmie, w prowadzeniu biznesu.
h. Brak radości życia, poczucie pustki. W przypadku depresji klinicznej, udział w warsztatach powinien być poprzedzony psychoterapią. Niezbędny w ustawieniach jest kontakt z własnymi emocjami.
i. Uzależnienia. Na ustawienia dotyczące uzależnień zapraszam osoby, które pracują już z problemem na terapii uzależnień.
j. Schizofrenia- osoby zgłaszające problem schizofrenii mogą mieć ustawienie własne pod warunkiem zgody lekarza prowadzącego, zażywania leków i bycia w remisji choroby.
- Jakie są powody problemów?
Powodami problemów jest wykluczenie kogoś z systemu rodzinnego, nieuszanowanie hierarchii, nierównowaga w dawaniu i braniu. U podstaw blokad i problemów leżą trudne emocje, które nie miały szansy wybrzmieć, zastygły w systemie rodzinnym, tworząc w nim blokadę.
a. Identyfikacja z przodkami- z miłości do przodków bierzemy na siebie ich historię, ich emocje. W swoich objawach jesteśmy lojalni w stosunku do nich. Dziedziczymy traumy (epigenetyka). Rozwiązaniem jest ujrzenie uwikłania, pozostawienie losu przodków przy nich... i pójście do swojego życia.
b. Dzieciństwo- emocje, z którymi jako dzieci nie byliśmy w stanie sobie poradzić. Musieliśmy się od nich odciąć. One nie znikają, pozostają w nas. Jako dorośli możemy wrócić do tych momentów, aspektów dzieciństwa i je „uleczyć”. Pozwolić wreszcie wybrzmieć emocjom, dostrzec je w szerszej perspektywie. Ważne! W przypadku doświadczania wieloletniej traumy wskazana jest psychoterapia.
c. Podświadome karanie się- nawet jeśli świadomie czasem nie wiemy, że tak jest, podświadomie możemy czuć się czemuś winni… i karać się właśnie podświadomie. Niepowodzeniami. Chorobą. Trudnościami.
- Klient czy reprezentant?
Klient jest osobą, która zgłasza pracę własną i dla niej przeprowadzone jest ustawienie, w którym biorą udział reprezentanci. Klient może być reprezentantem w ustawieniach innych klientów.
Reprezentant jest osobą, którą poprzez udział w warsztatach otwiera i pogłębia swoje procesy. Zdarza się, że uczestnicząc w roli reprezentanta można odczuć, jakby się miało przeprowadzoną pracę własną. Uczucia wybrzmiewają na tyle silnie, że zachodzi transformacja emocji i rozwiązanie problemu.
Można być reprezentantem również po to, żeby poznać metodę oraz prowadzącego. Każda osoba prowadzi warsztaty na swój własny sposób, uzależniony od jej temperamentu, doświadczeń życiowych, własnych przepracowanych prac oraz oczywiście- doświadczenia.
- W jakim zakresie działają ustawienia?
Zakres działania ustawienia jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. Między innymi otwartości, dostępów do własnych „dorosłych zasobów”, kontaktu z emocjami i poczucia odpowiedzialności za własne życie. Ważna jest gotowość klienta na odbiór tego, co pokazuje się w Polu.
Niektóre ustawienia wymagają czasu, żeby się dopełnić. Proces toczy się oczywiście również po wyjściu z warsztatów. Ustawienie wprawia podświadomość/ duszę w ruch w odpowiednim kierunku.
- Czy ustawienia są dla mnie?
Najlepiej można to sprawdzić przychodząc na warsztaty jako Obserwator/Reprezentant. Żeby być w stanie czerpać korzyści z ustawień, z pewnością potrzebna jest odwaga i koniecznie: kontakt z własnymi emocjami.
Jeśli masz wątpliwości czy możesz uczestniczyć w warsztatach, pytania- napisz do mnie na Messengerze lub mailowo. Postaram się doradzić jak najlepiej. Mam świadomość, że nie jest to metoda dla każdego.
- Czy ustawienia są dobre na wszystko?
Z pewnością nie.
Najlepiej działają w zakresie traum rodowych i prenatalnych. Wspomagają wychodzenie z traum osobistych. Należy mieć jednak świadomość, że do pokonania niektórych z nich potrzebna jest psychoterapia.
Ustawienia nie są też w stanie zmienić LOSU danej osoby, np. magicznie zregenerować narządów, które takiej zdolności nie posiadają.
- Ile ustawień potrzeba i jak często w nich uczestniczyć?
Odnośnie liczby ustawień- jest to rzecz bardzo indywidualna. Czasem wystarcza jedno ustawienie. Czasem do przekroczenia problemu potrzeba ich więcej. Ustawienia zawsze pokazują dokładnie tyle, na ile gotowy jest w danym momencie Klient. Od niego też zależy na ile je wykorzysta. I czy będzie kiedyś chciał wejść w temat „głębiej”, czy też to jedno ustawienie będzie już wystarczające.
Na jeden konkretny temat nie należy mieć ustawień zbyt często. Dobrze jest dać sobie minimum miesiąc, a najlepiej kilka miesięcy, żeby proces mógł się swobodnie toczyć. Czas na dopełnienie i zintegrowanie ustawienia jest bardzo ważny. Tu nie ma pośpiechu. Ani dróg na skróty.
Uczestnictwo w roli reprezentanta- dowolnie często. Jest wskazane do rozpoczynania procesów przed pracą własną i pogłębiania jej efektów już po ustawieniu własnym.